Revised: December 18, 2016

NORTHEAST DISTRICT

2016-2017

Margie Brouse (Kevin)

District Deputy
Danville Lodge #754

202 Elysburg Rd

Danville PA 17821

570-854-2436

William J Mack (Holly)

District State Vice President
Frackville Lodge #1533

333 N 2nd St

Frackville PA 17931

570-590-3330

 

Frank Swingle (Stella)
District Secretary
Sayre Lodge #1148

64 Mystic Lane

Sayre PA 18840

570-888-5602

 

CLICK ON LODGE NAME TO GO TO LODGE WEBSITE OR GRAND LODGE LISTING

 

DISTRICT MEETINGS, 2016-2017

August 17, 2016

Sayre #1148

November 6, 2016

Berwick #1138

February 12, 2017

East Stroudsburg #319

May , 2017

TBD

 

 

 

WILKES BARRE - SCRANTON Lodge #109

39-41 Evans St

Pringle PA 18704

Phone 570-714-2616



Patrick Paralis Exalted Ruler

Cathy Brojakowski PER Leading Knight
Malcolm Barber PDD Secretary

HAZLETON Lodge #200

635 E Broad St

Hazleton PA 18201

Phone 570-454-3901

elks200@yahoo.com

Maria Pedriani - Exalted Ruler
Linda Farley - Leading Knight
Leonard W Gibson Jr - Secretary

EAST STROUDSBURG Lodge #319

260 Washington St

East Stroudsburg PA 18301

Phone & Fax 570-421-8760

bpoe319@enter.net


Edmund Freeborn - Exalted Ruler
Kenneth Stevens - Leading Knight
Carol I Hutson
Secretary

MOUNT CARMEL Lodge #356
128 N. Oak St
Mt Carmel PA 17851
Phone 570-317-1689

Michael G Wonsik PER - Exalted Ruler

Dennis R Hepler - Leading Knight

Edward G Teevan PER - Secretary

ASHLAND Lodge #384
PO Box 258

238 W Centre St

Ashland PA 17921
Phone 570-875-3961

James Neumeister - Exalted Ruler

Ronald Wolfe PER - Leading Knight

Jack H Rockwell - Secretary

BLOOMSBURG LODGE No. 436
1223 Old Berwick Rd
Bloomsburg PA 17815
Phone 570-784-1564

Fred Whitenight PER Exalted Ruler

Karl Rickmers - Leading Knight

James F Michael Jr PER - Secretary

TAMAQUA Lodge #592
201 W. Broad St
Tamaqua PA 18252
Phone 570-668-0701

David Fritz - Exalted Ruler

Janet Sillers - Leading Knight

Scott R Winterburn PER - Secretary

MAHANOY CITY Lodge #695
135-137 E. Centre St

PO Box 86

Mahanoy City PA 17948
Phone 570-773-0629

Gerard A Kufrovich PDD - Exalted Ruler

Nancy M Boyle - Leading Knight

Ruth Jane Balliett PER - Secretary

DANVILLE Lodge #754

PO Box 255

1420 Montour Blvd

Danville PA 17821
Phone 570-275-0531

Fax 570-275-0920

info@danvilleelks.org

Craig Lewis Exalted Ruler

Ronnie Reichart - Leading Knight

Barb Osenkarski - Secretary

BANGOR Lodge #1106

120 Broadway

Bangor PA 18013

Phone 610-588-3420

Bangor1106@epix.net


John Neetz - Exalted Ruler

Todd McLain PER Leading Knight

Laura McLain - Secretary

BERWICK Lodge #1138
117 W 2nd St
Berwick PA 18603
Phone 570-759-8131

Karen Hacker PER - Exalted Ruler

Lawrence Stradnick - Leading Knight

Jodie M Stradnick - Secretary

SAYRE Lodge #1148

117 S. Elmer Ave

Sayre, PA 18840

Phone 570-888-7257

sayreelkslodge@stny.rr.com


Jack L Swingle PER - Exalted Ruler

Max Belawske PDD - Leading Knight
Donna Shipman PDD - Secretary

FRACKVILLE Lodge #1533
307 S 3rd St

Frackville PA 17931
Phone 570-874-2500

Bpoe1533@ptd.net

Robert Yutko Exalted Ruler

Mike Tomko - Leading Knight

William J Mack DSVP Secretary

TOWANDA Lodge #2191

929 S. Main St

Towanda PA 18848

Phone 570-265-6998

Bpoe2191@frontier.com


Daniel E Vargason - Exalted Ruler
Tonya Acla- Leading Knight

Carla Weidy Secretary

NORTHEAST DISTRICT
PAST DISTRICT DEPUTY GRAND EXALTED RULERS

         Charles Gough - Ashland (NEC)

         *Haydn Evans PSP Tamaqua (NEC)

  • 1909-10 - *Ulman - Hazelton
  • 1910-11 - *George J Post -
  • 1911-12 - *G Del Fox - Milton
  • 1912-13 - *Robert F Roth Mahanoy City
  • 1913-14 *T J Jennings - Scranton
  • 1914-15 - *Dr E L Davis - Berwick
  • 1915-16 - *W W Gulick - Danville
  • 1916-17 - *E B Zimmerman - Shamokin
  • 1917-18 - *J E Adamson - Sayre
  • 1918-19 - *E J Hart - Pittson
  • 1919-20 - *J Logan Gallup - Hazelton
  • 1920-21 - *John J Koepfer - Easton
  • 1921-22 - *T. L. Lentz - East Stroudsburg
  • 1922-23 - *William S. Gould Scranton
  • 1923-24 *John B Knopp Wilkes-Barre
  • 1924-25 *J G Thurmon - Shenandoah
  • 1925-26 - *Thomas Giles - Shamokin
  • 1926-27 - *Floyd McAlee - Easton
  • 1927-28 - * Charles J Hogan - Pottsville
  • 1928-29 - * H H Tobias Mt Carmel
  • 1929-30 - *George J Post - Mahanoy City
  • 1930-31 *Robert Davies - Bangor
  • 1931-32 - *Wilbur Warner - Lehighton
  • 1932-33 - *Robert Davies - Bangor
  • 1933-34 - *Robert Adams - Sayre
  • 1934-35 - *W. D. Lewis - Lansford
  • 1935-36 - *August Mitke - Freeland
  • 1936-37 - Max Silverman - Scranton
  • 1937-38 - Joseph Fitzpatrick - Pittston
  • 1938-39 - *Scott Drum - Hazleton
  • 1939-40 - *Alfred McCabe - Easton
  • 1940-41 - *Joseph Neary - Shamokin
  • 1941-42 - *Frank LaBar - East Stroudsburg
  • 1942-43 - *William Haverkorst - Mahanoy City
  • 1943-44 - *William Wilson - Ashland
  • 1944-45 - *James Meighan - Wilkes-Barre
  • 1945-46 - *J.L.Evans - Tamaqua
  • 1946-47 - *Robert Phillips - Frackville
  • 1947-48 - *Thomas Burke, Jr. - Pittston
  • 1948-49 - *Samuel Braybrook - Freeland
  • 1949-50 - *Lewis Blank - Lehighton
  • 1950-51 - *Victor Diehm - Hazleton
  • 1951-52 - *John Dennebaum - Scranton
  • 1952-53 - *Daniel Reese - Lansford
  • 1953-54 - *George French - Sayre
  • 1954-55 - *Walter Stanton - Mount Carmel
  • 1955-56 - *John Hauser - East Stroudsburg
  • 1956-57 - *Cyril Wachter - Pottsville
  • 1957-58 - *John Williams - Bangor
  • 1958-59 - *Luther Nicholson - Freeland
  • 1959-60 - *Bryden McIntyre - Wilkes-Barre
  • 1960-61 - *Lewis Williams - Lehighton
  • 1961-62 - Edward Robinson - Hazleton
  • 1962-63 - *Donald Wentzel - Easton
  • 1963-64 - *Jack Mitchell - Lansford
  • 1964-65 - Nicholas Chacona PSP - Sayre
  • 1965-66 - *Clifford Fanseen - East Stroudsburg
  • 1966-67 - Carlon M. O'Malley PGER - Scranton
  • 1967-68 - *W. Albert Docking - Bangor
  • 1968-69 - *Donald Walters - Lehighton
  • 1969-70 - *Edward Feist - Freeland

         1969-70 - *John Miller - Mt. Carmel (NEC)

  • 1970-71 - *Ralph Stevens - Towanda

         1970-71 - *C. Bennett Dry PSP - Berwick (NEC)

  • 1971-72 - Richard Forgay - Lansford

         1971-72 - *Emile J. Brady PSP - Danville (NEC)

  • 1972-73 - Charles Sennick - Wilkes-Barre (Removed)
  • 1972-73 - Richard Forgay - Lansford (Replacement)

         1972-73 *George Dunstan Tamaqua (NEC)

  • 1973-74 - *Henry Rokosz

         1973-74 - Leo Hardnock - Ashland (NEC)

  • 1974-75 - *James Tallada - Sayre

         1974-75 - *Walter Reynolds - Shamokin (NEC)

  • 1975-76 - *Paul Kelly, Sr. - Scranton

         1975-76 - *Earl Davis - Bloomsburg (NEC)

  • 1976-77 - *Samuel Everitt - East Stroudsburg

         1976-77 *Veryl Lanning Berwick (NEC)

  • 1977-78 - Frederick Reinhart PSP - Bangor

         1977-78 - James J. Lloyd - Frackville (NEC)

  • 1978-79 - *Amerigo Mangialardo

         1978-79 - *Lewis Stibitz - Mt. Carmel (NEC)

  • 1979-80 - Samuel Budge - Freeland

         1979-80 - *Paul C. Dent Danville (NEC)

  • 1980-81 - *Melvin Whitmore - Sayre

         1980-81 - *Robert Yarnell - Ashland (NEC)

  • 1981-82 - *Thomas Hart - Scranton

         1981-82 - *Vincent Vedral - Shamokin (NEC)

  • 1982-83 - Robert Oyer - Bangor

         1982-83 *Ben Williams Mahanoy City (NEC)

  • 1983-84 - *Thomas O Fellin - Hazelton
  • 1983-84 - Joseph Kitta - Berwick (NEC)
  • 1984-85 - *Robert Doll - East Stroudsburg

         1984-85 - *Edgar B. Herwick PSP Frackville (NEC)

  • 1985-86 - *Michael N. Brutzman PSP - Towanda

         1985-86 - *Wayne M. Welliver - Bloomsburg (NEC)

  • 1986-87 - John Kraynak - Freeland

         1986-87 - *Ronald R. Klemkosky - Frackville (NEC)

  • 1987-88 - Martin Sonn - Easton

         1987-88 *John C Klinger Mt Carmel (NEC)

  • 1988-89 - Michael Yeager - Bangor

         1988-89 - *Victor J. Lucas - Mahanoy City (NEC)

  • 1989-90 - George Kahanick - Scranton

         1989-90 - *Richard L. Hauck - Danville (NEC)

  • 1990-91 - *John Woodburn - Sayre

         1990-91 - Don W. Swartz Bloomsburg (NEC)

  • 1991-92 - *Frank Ososki - Hazleton

         1991-92 - *William Gensemer - Berwick (NEC)

  • 1992-93 - *Eugene Slesinski PSP - East Stroudsburg

         1992-93 - *Everett Walter - Sunbury (NEC)

  • 1993-94 - Frank Bonner - Wilkes-Barre

         1993-94 - John Fowler - Mahanoy City (NEC)

  • 1994-95 - Gerald Wilson - Towanda

         1994-95 - *Dean Walls - Sunbury (NEC)

  • 1995-96 - John Witchin - Freeland

         1995-96 - Robert B. Geiger - Danville (NEC)

  • 1996-97 - Paul Kelly, Jr. - Scranton
  • 1996-97 - *John R. Joseph - Frackville (NEC)
  • 1997-98 - Frank R. Swingle - Sayre
  • 1997-98 - Rodman R. Ralston PSP Bloomsburg (NEC)
  • 1998-99 - *Mark Brennan - Hazleton

         1998-99 - Larry P. Knorr - Danville (NEC)

  • 1999-00 - *John J. Kammerer - Bangor

         1999-00 - Joseph G. Groody - Ashland (NEC)

  • 2000-01 - Harold Litts - East Stroudsburg

         2000-01 - Larry L. Barnes - Bloomsburg (NEC)

  • 2001-02 *Robert C Van Allen Towanda

         2001-02 *John M Phillips Berwick (NEC)

  • 2002-03 Francis Falatko Freeland

         2002-03 Wilhem J Heyen - Sunbury (NEC)

  • 2003-04 Theodore Wampole Wyoming Valley

         2003-04 Charles N Brady III Danville (NEC)

  • 2004-05 Thomas Struble Sayre

         2004-05 Christopher E Davis Bloomsburg (NEC)

  • 2005-06 Thomas Wagner Hazelton

         2005-06 E Paul Randig Tamaqua (NEC)

  • 2006-07 Craig Roberts Bangor

         2006-07 Donna J Phillips Berwick (NEC)

  • 2007-08 Mark Hutson East Stroudsburg

         2007-08 Trevor S Finn Danville (NEC)

  • 2008-09 Max Belawske Towanda

         2008-09 Robert W Beaver Bloomsburg (NEC)

  • 2009-10 Jack J Jones Wilkes Barre/Scranton

         2009-10 E Lance Nelson Frackville (NEC)

  • 2010-11 Donna Shipman Sayre

         2010-11 Kevin Brouse PSP Bloomsburg (NEC)

  • 2011-12 James Humenick Hazelton

         2011-12 E Lance Nelson Frackville (NEC)

  • 2012-13 Steven L Wallace Bangor
  • 2012-13 William Dickerson Bloomsburg (NEC)
  • 2013-14 Carol M Hutson East Stroudsburg
  • 2014-15 Gerard F Kufrovich Mahanoy City
  • 2015-16 Malcolm Barber Wilkes Barre/Scranton

 

*deceased

(Return to Index)