Edited: October 21, 2016

 

WEST CENTRAL DISTRICT

2016-2017

Gretchen Hunter
District Deputy
Tarentum Lodge #644

101 Willow Dr

Natrona Heights PA 15065

724-594-0234

724-986-5058 (c)

 

Craig Stevens
District State Vice President
Wilkins Lodge #577

416 Rose Ave

Pittsburgh PA 15235

412-327-0074

 

Deborah Kline (Denny)

District Secretary
Kittanning Lodge #203

317 Cleveland St

Kittanning PA 16201

724-859-2799

 

DISTRICT MEETINGS, 2016-2017

April 10, 2016

Wilkins #577

June 12, 2016

Johnstown #175

August 14, 2016

Indiana #931

October 9, 2016

Wilkins #577

December 11, 2016

Indiana #931

January 7, 2017

Indiana #931

February 12, 2017

Kittanning #203

 

 

JOHNSTOWN Lodge #175

330 Teaberry Lane

Johnstown PA 15901

Phone 814-266-6501

Fax 814-248-7900


James Krents - Exalted Ruler
Leading Knight
David J Edwards PDD
- Secretary

KITTANNING Lodge #203

140 N Water St

PO Box 951

Kittanning PA 16201

Phone 724-543-2031

Kittanningelks203@gmail.com


Joseph Avi - Exalted Ruler
Kevin Luke Leading Knight
Laurie Julius
- Secretary

PUNXSUTAWNEY Lodge #301

205 N Findley St

Punxsutawney PA 15767

Phone 814-938-6620

bpoe301@gmail.com

Tracey Collier PER - Exalted Ruler
John McBee PER - Leading Knight
Chanta Craft - Secretary

LEECHBURG Lodge #377

228 Market St

Leechburg PA 15656

Phone 724-842-8071

leechburgelks@windstream.net

 

Joseph P Dubovi Jr PER - Exalted Ruler
William Carroll - Leading Knight
Christine H Klanica - Secretary

APOLLO Lodge #386

151 Elks Lodge Dr

Rte 56 East

Apollo PA 15613

Phone 724-478-9911

bpoe386@gmail.com

 

Tammy Seddon PER - Exalted Ruler
Paul Wrona - Leading Knight
Jule F Master - Secretary

BLAIRSVILLE Lodge #406

60 E Campbell St

Blairsville PA 15717

Phone 724-459-7777


Jackie Stokosa - Exalted Ruler
John Spencer - Leading Knight
Gary W Shepard PDD - Secretary

REYNOLDSVILLE Lodge #519

451 Main St

PO Box 87

Reynoldsville PA 15851

Phone 814-653-8481

elks519@verizon.net

Rhonda White PER - Exalted Ruler
Randall Vargas - Leading Knight
Jeanette Mulholand - Secretary

WILKINS Lodge #577

718 Brown Avenue

Turtle Creek PA 15145
Phone 412-823-6300

wilkinselks577@hotmail.com

Roni Sue Stevens - Exalted Ruler

Carol Steele - Leading Knight

Derek Keerfoot - Secretary

TARENTUM Lodge #644

219 E 6th Ave

PO Box 6

Tarentum PA 15084

Phone 724-226-1644


Dorothy Rogers - Exalted Ruler
Terry Hendrickson - Leading Knight
Paul W Stasko PER Secretary

BRADDOCK Lodge #883
424 Library St (Rear)
Braddock PA 15104
Phone 412-271-1335

Terrence Tully PER Exalted Ruler

Debra Hanson Leading Knight

Kenneth Mehok Secretary

LATROBE Lodge #907

115 Elks Club Rd

Latrobe PA 15650

Phone 724-539-8511

Fax 724-537-2764


David Chesia - Exalted Ruler
Timothy McGuire - Leading Knight
James Castellani - Secretary

INDIANA Lodge #931

475 S 13th St

Indiana PA 15701

Phone 724-465-6800

Fax 724-465-0985

elks931@comcast.net


James Walterbaugh PDD - Exalted Ruler
James Grube - Leading Knight
Suellen M Shick PDD
- Secretary

WEST CENTRAL DISTRICT
PAST DISTRICT DEPUTY GRAND EXALTED RULERS

  • 1905-06 Charles Ashley Homestead
  • 1906-07
  • 1907-08
  • 1908-09
  • 1909-10 John Ely - Jeannette
  • 1910-11 George Abiln Pittsburgh
  • 1911-12
  • 1912-13
  • 1913-14 ? Manners Altoona
  • 1914-15 - ??? Lewistown
  • 1915-16
  • 1916-17
  • 1917-18
  • 1918-19 J C Richard Indiana
  • 1919-20 B J Frazier Tyrone
  • 1920-21 C W Sexton Waynesboro
  • 1921-22 Dr J C Hunter Apollo
  • 1922-23 Charles Goern Altoona
  • 1923-24 George Albert Latrobe
  • 1924-25 Frank Horne New Kensington
  • 1925-26 S P Fleniker Uniontown
  • 1926-27 J K Weaver Tarentum
  • 1927-28 Earl McCullough Apollo
  • 1928-29
  • 1929-30
  • 1930-31 Leo Daerr Greensburg
  • 1931-32 George Liebegott Altoona
  • 1932-33 F C Benson Kittanning
  • 1933-34 F C Benson Kittanning
  • 1934-35 Andy Roettler Connellsville
  • 1935-36 W C Kipp Apollo
  • 1936-37 Paul Dimond Latrobe
  • 1937-38 Ed Linney New Kensington
  • 1938-39 Robert Allen Uniontown
  • 1939-40 John Niland Kittanning
  • 1940- 41 James Bates Scottdale
  • 1941-42 John Wilson Johnstown
  • 1942-43 Dr E A Rose Leechburg
  • 1942-43 - W C Kipp - Apollo
  • 1943-44 Murray Smith - Indiana
  • 1944-45 Clarence Shook - Uniontown
  • 1945-46 Otto Grotefund New Kensington
  • 1946-47 Henry Lentz Mt Pleasant
  • 1947-48 Charles Bixler - Blairsville
  • 1948-49 Charles Braun - Tarentum
  • 1949-50 William McCandless - Greensburg
  • 1950-51 C Herbert Ellis - Connellsville
  • 1951-52 James P Ebersberger - Latrobe
  • 1952-53 Wilbur Whitacre - Kittanning
  • 1953-54 George Peterson - Oakmont
  • 1954-55 - Dr. Robert J. Fritz - Johnstown
  • 1955-56 John Stump - Apollo
  • 1956-57 Homer Huhn PGER Mt Pleasant
  • 1957-58 Steve Tramonti New Kensington
  • 1958-59 Don Laughrey - Scottdale
  • 1959-60 Charles E Fleeger Tarentum
  • 1960-61 - Jack Gould - Blairsville
  • 1961-62 Harold Connally - Greensburg
  • 1962-63 - Ronald C. Wolfe PSP - Kittanning
  • 1963-64 - Louis I. Pevarnick - Latrobe
  • 1964-65 - John Purdom - New Kensington
  • 1965-66 - Walter Zimmerman - Punxsutawney
  • 1966-67 Ben Gillies Apollo
  • 1966-67 Ronald C Wolfe PSP - Kittanning
  • 1967-68 Arnold Haberkorn - Indiana
  • 1968-69 - Robert T. Mitchell PSP - Johnstown
  • 1968-69 - Robert B. Leech - Braddock (M)
  • 1969-70 Harry Stoops - Apollo
  • 1970-71 - Clarence A Fryer - New Kensington
  • 1970-71 - Thomas W. McLaughlin Wilkinsburg (M)
  • 1971-72 - Leonard A Rich - Leechburg
  • 1972-73 Dr John Boerio - Latrobe
  • 1973-74 - Herman Ricupero - Indiana
  • 1974-75 A Earl Hooper - Kittanning
  • 1975-76 George Wagner - Leechburg
  • 1976-77 - Edward E Stewart - Tarentum
  • 1977-78 - Thomas J Wildauer - Reynoldsville
  • 1978-79 Hubert Griffiths - Punxsutawney
  • 1979-80 - Richard Gallo - Blairsville
  • 1980-81 Charles Griffith - Johnstown
  • 1981-82 - Kenneth J. Kundla PSP - Indiana
  • 1981-82 - Robert A. Landon - Wilkinsburg (M)
  • 1982-83 - Richard W Sabo - Greensburg
  • 1983-84 - Darrell W Moody - Latrobe
  • 1984-85 - William D Pontius - Kittanning
  • 1985-86 Paul Eugene Burkett Punxsutawney
  • 1986-87 - Paul Boucher - Apollo
  • 1987-88 - William F Cunningham - Tarentum
  • 1988-89 - Louis R Iezzi - Blairsville
  • 1989-90 - James Covalt - Johnstown
  • 1989-90 - Rudolph R Puchan - Latrobe: Served in NJ with Highstown)
  • 1990-91 - George Shenosky - Punxsutawney
  • 1991-92 - James V Scahill - Kittanning
  • 1992-93 - Donald B Conner - Leechburg
  • 1992-93 - Robert Summer Wilkinsburg (M)
  • 1993-94 - John C Davidson, Jr. PSP - New Kensington (Transfer to Tarentum)
  • 1994-95 - Larry L Brock Sr - Apollo
  • 1995-96 - William F Hepfner - Reynoldsville
  • 1996-97 - Harry Bennett - Johnstown
  • 1997-98 - Victor J Cid PSP - Latrobe
  • 1998-99 - Joseph J Schaefers Tarentum
  • 1999-00 James E Clawson - Kittanning
  • 2000-01 - Charles A Cook - Apollo
  • 2001-02 Thomas P Cunningham Indiana
  • 2002-03 Richard J Dunay New Kensington (Transfer to Tarentum)
  • 2002-03 Patrick Landon Wilkinsburg (M)
  • 2003-04 Kurt Zimmerman Kittanning
  • 2004-05 Gary W Shepard Blairsville
  • 2005-06 David J Edwards Johnstown
  • 2006-07 Robert E Morrow Tarentum
  • 2006-07 Deborah Raible Braddock (M)
  • 2007-08 Suellen M Shick Indiana
  • 2008-09 Dennis Shaffer Reynoldsville
  • 2009-10 James D Bee Johnstown
  • 2010-11 Dale P McDowell Latrobe
  • 2011-12 D Leslie Dunmire - Apollo
  • 2012-13 Randall Torok Jr Blairsville
  • 2012-13 Donna Swigart Wilkins (M)
  • 2013-14 Herb Nasoni Reynoldsville
  • 2014-15 James Waltenbaugh Indiana
  • 2015-16 Danny Shirley Jr Kittanning

Return to Index